Predstavljanje udruge Socijaldemokrati u Zadru

Na predstavljanju udruge Socijaldemokrati, kao i temeljnih načela djelovanja udruge, u Zadru su sudjelovali osnivači Udruge i zastupnici u Hrvatskome saboru Davorko Vidović, Nikša Vukas, Davor Bernardić, Vesna Nađ, Franko Vidović, Irena Šimunić, Romana Nikolić, te Renata Sabljar Dračeva, koordinatorica za Zadarsku županiju i regionalna potpredsjednica za dalmatinsku regiju. Skupu su prisustvovali vijećnik u Županijskoj skupštini Antonio Vučetić i Kristijan Kapović, bivši načelnik općine Vir, te brojni zainteresirani građani.

„Danas u Zadru predstavljamo Socijaldemokrate. Ono osnovno o nama znate: ima nas 18 zastupnika u Hrvatskom saboru i najveći smo oporbeni klub u našem parlamentu. Radimo intenzivno, podijelili smo se svatko u svom području i nastojimo dati svoj maksimum. A sada je na nama da ono što radimo prezentiramo i vama, da nam se priključite i da krenemo u jednu novu, drugačiju političku platformu“ uvodno se obratila Renata Sabljar Dračevac, koordinatorica udruge „Socijaldemokrati“ za Zadarsku županiju i regionalna potpredsjednica za dalmatinsku regiju, te poručila: „Mi se nadamo da ćemo formirati platformu koja će biti interesantna za naše sugrađane. Želimo raditi drugačije. Iz samog imena se vidi što smo po svjetonazoru: želimo jednako društvo, pravedno i pravično društvo u kojem svatko ima jednaku šansu, želimo slobodu da sami možemo odlučivati o svome tijelu, želimo ravnopravnost – i na svim tim načelima socijaldemokracija počiva. A ono što nudimo je drugačija perspektiva politike – želimo da politika dobije ljudsko lice; da se prestanemo baviti formom i da nam sadržaj uđe u fokus.“

Franko Vidović iz Kluba zastupnika Socijaldemokrati dodatno je objasnio „Nama su u prvom redu građani. Ako ono što saborski zastupnici rade nema utjecaja na građane, onda naš posao nema smisla. Mi želimo drugačiju politiku koja počiva na solidarnosti, pogotovo sada, kad nakon dugo godina u Europi imamo s jedne strane rat, a s druge poskupljenja i sve više ljudi kojima prijeti siromaštvo. Jasno je da nam je potrebna socijaldemokracija.“

„Da, socijaldemokracija je potrebna više nego ikad i uskoro će dobiti novi uzlet“ nastavila je zastupnica Socijaldemokrata i članica Izvršnog odbora udruge Socijaldemokrati Romana Nikolić te se obratila okupljenima: „Svojim dolaskom, pokazali ste i dokazali da je naša Renata zadnjih dvadesetak godina radila pravedno, transparentno, da je svojim radom radila isključivo u interesu svih građana i da je davala sve od sebe da građani u ovoj županiji i ovoj zemlji žive bolje, kroz mnoge projekte, inicijative, uključujući i one europske. Želimo da isti žar probudimo u mladim osobama te ih potaknemo da se uključe u kreiranje politika. Upravo o njima i njihovoj društvenoj integriranosti ovise aktualni i budući razvoj demokratskoga društva. U našoj udruzi ima mjesta za sve.“

„Udruga je prva stepenica do nove stranke, nove političke opcije koja zagovara optimizam. Moramo promijeniti način komunikacije, političari ne smiju bacati figurativne bombe u medije i čekati odjek u javnosti. Sadržaj je bitan!“ rekla je Vesna Nađ, saborska zastupnica Socijaldemokrata i članica Izvršnog odbora udruge Socijaldemokrati, te objasnila kako je njen fokus pravosuđe: „Nitko više nema povjerenja u pravosuđe, a javna uprava je toliko narasla da bi čovjek očekivao da se stvari rješavaju danima, a ne godinama kao što je to slučaj. Mi moramo razvijati solidarnost, odgovornost i obzirnost. Ljudsko lice politike je ono što mi zagovaramo!“

„Put koji smo mi izabrali nije lagan, ali smo svi u ovu priču ušli čistog obraza i uspravne kičme. Nismo radili kompromise, to nam nije bio interes niti cilj. Premrežili smo Hrvatsku; do 15. srpnja u svakoj županiji imat ćemo svog koordinatora, a nakon toga krećemo u osnivanje političke stranke“ poručio je tajnik udruge Socijaldemokrati Nikša Vukas.

„Kad ovako zreli političari s iskustvom krenu u svoj pohod po Zadarskoj županiji iz knjižnice u Zadru onda je to onda je to garancija za uspjeh“ rekao je potpredsjednik udruge Socijaldemokrati Davor Bernardić: „Ovdje se nalaze prije svega dobri ljudi koji nisu izgubili vjeru u ovu zemlju, u ideal da naše društvo može biti bolje. Zahvalio bih prije svega Renati Sabljar Dračevac – osobi koja svojom energijom i snagom motivira sve nas, rješava probleme oboljelih od malignih bolesti, dijabetičara, te svih drugih bolesnika boreći se za ono što se moraju boriti svi političari u našoj zemlji; Franku Vidoviću koji je jedini glas razuma i koji rješava probleme u obrani dok se predsjednik i premijer svađaju, a ministar obrane nesposoban; Romani Nikolić koja se bori protiv korupcije, zalaže za zviždače i nastoji osigurati da svako dijete u našoj zemlji ima pravo na besplatne obroke u školi, Vesna Nađ koja se bori za reformu lokalne samouprave. To su ljudi koji svojim znanjem i iskustvom, ali prije svega svojim djelovanjem pokazuju da politika može biti drugačija, može imati ljudsko lice. I politika treba imati ljudsko lice jer bez ljudskog lica ništa ne vrijedi!“

Davorko Vidović, predsjednik udruge „Socijaldemokrati“ završno se obratio okupljenima: „Ljudi su utonuli u rezignaciju: 90,2% ljudi u Hrvatskoj kažu da je korupcija vrlo raširena ili raširena pojava koja potpuno demotivira ljude da se uhvate poštenoga posla, i da velik broj ljudi, a riječ je o svakom desetom građaninu ove zemlje, napušta Hrvatsku a kao glavni razlog navode upravo rezignaciju stanjem u društvu. Moguća je drugačija Hrvatska! Mi želimo promijeniti političku paradigmu u ovoj zemlji! Temeljni princip našeg rada je uključivost, inkluzivnost. Ono što mi radimo, i zato smo krenuli s udrugom, a ne s političkom strankom, jest da razgovaramo s velikim brojem profesionalaca koji imaju profesionalne karijere i s kojima kreiramo programe i da tako artikuliramo interese građana ove zemlje, što ne radi niti jedna politička stranka.“