Predstavljanje Udruge SOCIJALDEMOKRATI – Krapina

U Gradskoj knjižnici Krapina predstavljena je udruga „Socijaldemokrati.“ Smatramo da je u Hrvatskoj potrebno pokrenuti novu socijaldemokratsku priču, jer vjerujemo da većina hrvatskih građana „diše“ lijevo, ali su rezignirani i razočarani u one koji su do sada u društvenom i političkom životu Hrvatske predstavljali građane koji se smatraju socijaldemokratima i koji žive poštujući socijaldemokratske vrijednosti. 

„Smatramo da je potrebno vratiti se temeljnim socijaldemokratskim uvjerenjima slobode, pravednosti i solidarnosti, poštenog, uključivog i dosljednog djelovanja, te se fokusirati na podizanje kvalitete životnog standarda svih građana, zaštitu prirodnog okoliša i kulturne baštine, izgradnju ravnopravnog društva koje potiče i čuva najslabije među nama i one obespravljene raznim nepravdama“ uvodno je rekao Željko Pavić, koordinator udruge „Socijaldemokrati“ za Krapinsko-zagorsku županiju.

„Mi želimo preokrenuti razgovor u političkom spektru, u političkoj areni, da više ne govorimo o prepucavanjima između dva brda, o žutilu koje služi da bi sakrilo stvarnost koja tišti hrvatske građane. A stvarnost koja tišti naše građane jest da živimo sve teže, da je inflacija sve jača, da su cijene sve više, a da nam mladi odlaze iz Hrvatske, pa i iz ovog sjevernog djela koji slovi kao dobro razvijeni dio i u kojem ima prostora za rad jer su ljudi vrijedni i jer se možemo osloniti na poduzetništvo, turizam, obrništvo i poljoprivredu. Ali to sve nije dosta jer u Hrvatskoj imamo problem s upravljanjem s centralne razine. Kad sve to sagledamo posve je jasno da treba promjeniti paradigmu u hrvatskoj sredini! Da više ne trebamo sagledavati priču s vrha prema dolje, da ne trebamo političare koji će s Markovog trga upravljati, već da trebamo čuti građane. I zato smo se odlučili osnovati udrugu u početku, a ne stranku. Pokušavamo izgraditi programe i projekte koji će za svaku regiju donijeti najviše i koji će se u konačnici uvezati u ono što je za Hrvatrsku najbolje, jer ne možemo reći da su isti interesi, resursi i pricipi primjerice na Korčuli i ovdje u Krapini, u Vukovaru ili Pazinu. Želimo svakom prostoru Hrvatske pristupati s njegovim prednostima, jer on te prednosti ima“ rekla je Ivana Posavec Krivec, predsjednica Kluba zastupnika Socijaldemokrati i potpredsjednica udruge „Socijaldemokrati.“

Tajnik udruge „Socijaldemokrati“ Nikša Vukas zahvalio je Željku Paviću na gostoprimstvu, te pozvao građane da se obrate upravo njemu za sve ono što žele poručiti, za sve teme koje žele otvoriti u Krapinsko-zagorskoj županiji: „Radimo tiho, polagano i sistematično, ali ljudi nam se priključuju i tako ćemo premrežiti Hrvatsku. Cilj je da budemo inkluzivni i otvoreni, da zajedno s građanima napravimo politički program, da okupimo vrijedne i poštene ljude koji će napraviti nešto za Hrvatsku. Stoga vas sve skupa pozivam da se uključite i pomognete nam kreirati bolju Hrvatsku.“

Davor Bernardić, potpredsjednik udruge „Socijaldemokrati“ izrazio je zadovoljstvo što je u Krapinsko-zagorskoj županiji, među dobrim i vrijednim ljudima, kakav je i saborski zastupnik Željko Pavić – jedan od najaktivnijih saborskih zastupnik u ovom sazivu Sabora: „Naši ljudi dokazali su osobni integritet. Vjerujemo da ćemo ostvariti uspjeh jer se otvara politički prostor i lijevo i na centru. Očito je da se svaki dan sve više grešaka gomila i na ljevici i na lijevom centru. Dosta je prepucavanja, ljudi žele bolji život! I to je naš zadatak – da rješavamo probleme ljudi. To je ono čime se bavi Klub Socijaldemokrata u Saboru. Organiziramo okrugle stolove. Okupljamo brojne nove ljude: sportaše, intelektualce, poduzetnike, znanstvenike, gospodarstvenike, obrtnike jer želimo u Hrvatskoj stvoriti atmosferu rada i razvoja koja nam treba. To ne može napraviti ova vlast, to može samo ova nova snaga koja se upravo stvara.“

Davorko Vidović, predsjednik udruge „Socijaldemokrati“ naglasio je kako stvaranje udruge nudi alternativu: „Nažalost, trideset godina nakon stvaranja Hrvatske, mi smo ponovno u situaciji da ovoj zemlji treba politička alternativa – i pri tome mislim i na vladajuće strukture i na oporbu. Mi želimo promjeniti političku paradigmu u ovoj zemlji! Temeljni princip našeg rada je uključivost, inkluzivnost. Ono što mi radimo, i zato smo krenuli s udrugom, a ne s političkom strankom, jest da razgovaramo s velikim brojem profesionalaca koji imaju profesionalne karijere i s kojima kreiramo programe. Pišući sve političke programe SDP-a od devedesetih do zadnjih izbora odlučili smo se za drugačiji koncept: nećemo sjesti i pisati program, smisao je da ljudi koji znaju u ovoj zemlji, koji su eksperti za pojedina područja, koji razumiju ključne probleme u ovoj zemlji, a koji se ne žele nužno politički aktivirati – da dobiju prostor i da artikuliramo najdublje interese građana ove zemlje, što ne radi niti jedna politička stranka.“

Na predstavljanju su pored već nabrojanih sudjelovali i Osnivači udruge ”Socijaldemokrati” Aleksandra Biškupec Šević, saborski zastupnici Erik Fabijanić i Franko Vidović te Nikola Podoljnjak i Sebastijan Svat.