Predstavljena udruga Socijaldemokrati u Dugom Selu

DUGO SELO – 23. svibnja 2022. g. u Gradskoj Vijećnici Dugo Selo predstavljena je udruga „Socijaldemokrati.“ Naš cilj je otvoreno raditi s građanima za bolje društvo. „Socijaldemokrati“ su progresivna platforma, koja uključuje i okuplja društveno angažirane pojedince i udruge, forum za kreiranje i razmjenu ideja, mišljenja i stavova, pokretač političkih promjena, organizator političkih i društvenih akcija, promicatelj vrijednosti socijalne demokracije u hrvatskom društvu s ciljem podizanje kvalitete života i osobnog standarda svih građana, zaštite prirode i kulturne baštine, izgradnje naprednog društva i jačanje društvenog povjerenja, te države kao efikasne, održive, pouzdane i pravedne organizacije institucija.

„Danas predstavljamo udrugu „Socijaldemokrati“ u Zagrebačkoj županiji i drago mi je što vas vidim u ovom broju“ uvodno se obratio tajnik udruge Socijaldemokrati Nikša Vukas. „Poanta je da ono što radimo, radimo da građanima bude bolje. Zajedno ćemo izgraditi drugačiju zemlju i drugačije društvo, ali prvo moramo izgraditi sebe – prijeći iz udruge u stranku.“

Zdravko Lojna, koordinator Socijaldemokrata za Zagrebačku županiju, istaknuo je kako nije slučajno da je baš u Dugom Selu organizirano predstavljanje Udruge za Zagrebačku županiju gdje je SDP među prvima raspušten: „SDP više nije demokratska niti socijalna stranka – to su dokazali brisanjem velikog broja članova bez objašnjenja, članova koji su svoje živote utkali u socijaldemokratske vrijednosti. Ja sam lijevo orijentian, tako sam odgojen i vjerujem da ću tako i umrijeti. Iz ovog mjesta sam, kao i drugi dragovoljci ’91. krenuo braniti Hrvatsku; danas odavde krećemo s misijom da izgradimo bolje društvo. Nakon rata izgradili su Hrvatsku, ali ne Hrvatsku po mjeri građana, niti po mjeri branitelja – jer nismo se borili za ovakvu zemlju, zemlju u kojoj većina građana živi na rubu egzistencije, a kriminalne radnje u politici postaju normalna pojava. Mi smo tu da zajedno promijenimo sve ono što nije dobro u ovoj državi. Želimo stvoriti državu po mjeri njezinih žitelja, naš cilj je da ljudi vrate vjeru u institucije države i da mogu mirno živjeti od rezultata svoga rada.“

Potpredsjednik Udruge i međunarodni tajnik Domagoj Hajduković u svom obraćanju povezao je dvije naizgled nepomirljive teme: „Govorilo se da su lijeve ideje prevaziđene, realizirane, i pitali su što još ljevica ima ponuditi svijetu? Ali vidimo pobjedu ljevice u Španjolskoj, Njemačkoj, Norveškoj… Druga tema je poljoprivreda o kojoj SDP uvijek sramežljivo govori. Mi kao Socijaldemokrati moramo ponuditi drugačiju politiku poljoprivrede, jer danak ovakvoj poljoprivrednoj politici plaćaju ruralni krajevi. Održiva, fokusirana i realna polika za poljoprivredu naš je program.“

Potpredsjednik udruge Socijaldemokrati Davor Bernardić pozdravio je okupljene: „Ovdje se nalaze prije svega dobri ljudi koji nisu izgubili vjeru u ovu zemlju, u ideal da naše društvo može biti bolje. Moguće je u politici zastupati ljude, jer borba za čovjeka jest poanta i karakterizira sve nas okupljene oko ove ideje. Pridružuju nam se ljudi koji su se dokazali u onome što rade, a jedina želja im je da društvo, država, grad funkcionira bolje. Tako to rade socijaldemokrati – ljudi koji žele drugačiju politiku, ljudi koji su ostali uspravni nepovijajući kičmu pred tiranijom, pred vrijednostima slobode, demokracije, jednakosti, solidarnosti – to je ona vrijednost da si tu za drugog. Ta vrijednost je demonstrirana i u Hrvatskom Saboru od nas 18 kolegica i kolega.“

„Od nas 18 zastupnika u Hrvatskom saboru nećete nikad čuti prepucavanja i populizam, od nas ćete čuti konstruktivnu kritiku i od nas ćete čuti, prije svega, rješenja. Mi smo klub u Saboru koji je od početka mandata održao najviše okruglih stolova, više od svih ostalih klubova zajedno. Otvorili smo sve teme koje su građanima važne jer se nalazimo se u koordinaciji s građanima. Ministar obrazovanja najavio je velik broj rezanja škola u manjim sredinama, posebice gimnazijskih odijeljena. Suprotstavili smo se tome – iskoristili smo sve institucionalne alate i ministar je promjenio odluku. Pokrećemo novu socijaldemokratsku priču jer želimo biti kvalitetni, glasni i jasni u svojim socijaldemokratskim ciljevima i vrijednostima, dosljedni u njihovom ostvarivanju. Usredotočeni smo na podizanje kvalitete životnog standarda, stvaranje poticajnog okruženja za odgoj i obrazovanje mladih, nova radna mjesta i rješavanje stambenog pitanja, izgradnju ravnopravnog društva koje potiče i čuva najslabije među nama, zaštitu prirodnog okoliša i kulturne baštine. Bez dosljednosti nema ni političke vjerodostojnosti niti nas se ima po čemu prepoznati! Zašto udruga? Jer jačanje i afirmacija naših vrijednosti traži timski rad, uključivanje šireg kruga članova i suradnju“ rekla je Ivana Posavec Krivec, potpredsjednica udruge „Socijaldemokrati“ za regiju Središnja Hrvatska.  

Vlado Šola, predsjednik Aktiva udruge „Socijaldemokrati“ za sport, pozdravio je svoje sugrađane te poručio možemo puno dobrih stvari napraviti, ali moramo pokrenuti ljude „Sport nam propada. Svatko iz svog aspekta mora djelovati da bi se promijenile stvari. Svoje pozicije trebaju zauzeti ljudi koji znaju problematiku, kako akademici tako oni koji znaju problematiku malog kluba, malog čovjeka. Sport je jako važan: kako za zdravlje, tako i politički. Moramo imati male klubove da bi imali jake reprezentacije. Nama treba život, trebaju nam djeca koja će se baviti sportom, trebaju nam uvjeti za to, a nisu uvjeti  samo dvorana i stadion. Uvjeti bi trebali biti takvi da omogućimo poduzetnicima da ulažu u sport jer nerealno je očekivati da će država moći financirati kompletan državni sport. Sport daje disciplinu i daje vrijednost i zato trebamo promijeniti neke stvari u sportu i državi, a to ćemo zajedno s ovim ljudima napraviti.“

Davorko Vidović, predsjednik udruge „Socijaldemokrati“ završno se obratio okupljenima: „Danas više nego ikada potrebne su nam vrijednosti, ljudski život i život zajednice temelji se na vrijednostima. Ako prepoznajemo vrijednosti na kojima temeljimo djelovanje na pravom smo putu da ostvarimo šire ciljeve. Evidentno je da živimo u zaglibljenom društvu, stojimo na mjestu i tonemo sve dublje. Mi se ekonomski ne razvijamo, mi stojimo na mjestu, 800 tisuća naših sugrađana živi u siromaštvu. Treba nam zamjena vlasti, zamjena načina kojim se upravlja.!