Klub Socijaldemokrata poziva na prihvaćanje njihovih amandmana o zviždačima

U četvrtak, 31. ožujka 2022.g., u drugom čitanju u Hrvatskom saboru na dnevnom redu je Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti. Klub zastupnika Socijaldemokrati kontinuirano je u suradnji s  prijaviteljima nepravilnosti, tzv. zviždačima. Zviždači su istaknuli koji su problemi postojećeg zakonodavnog okvira, kao i Zakona u prvom čitanju, te su iznijeli niz sugestija kako poboljšati spomenuti zakon, a Klub zastupnika Socijaldemokrati prijedloge zviždača je, u suradnji s pravnim i drugim stručnjacima, formulirao kroz amandmane na Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti. Uoči rasprave u Hrvatskom saboru, u Kutini su konferenciju za medije, u ime Kluba zastupnika Socijaldemokrati, održale predsjednica Kluba Ivana Posavec Krivec i zastupnica Romana Nikolić.

„Povod održavanja konferencije za medije u Kutini je slučaj, koji je prošle godine zgrozio kako građane grada Kutine tako i cijelu javnost, kada je Adrijana Cvrtila prijavila svog nadređenog zbog nepravilnosti u radu i time postala simbolom borbe protiv korupcije, zviždačica koja je ustala protiv korupcije i rekla „ Dosta je!“  – objasnila je Romana Nikolić iz Kluba zastupnika Socijaldemokrati.

Zahvaljujući zviždačima razotkrivene su desetine raznih afera, te je cijeli niz ljudi završio iza rešetaka. Socijaldemokrati smatraju kako se mora raditi na tome da se osnaži položaj zviždača kako bi ohrabrili zviždače da istupe sa svojim saznanjima, dokumentima i zato je Klub zastupnika Socijaldemokrati pripremio amandmane koji će uvelike promijeniti sliku samog Zakona, a to je adekvatna zaštita samog prijavitelja nepravilnosti, širok krug osoba kojima se sami prijavitelji mogu obratiti, žurno postupanje po prijavama, te pravila o teretu dokaza i naknadi štete.

„Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti iznimno važan strateški dokument“ – ističe predsjednica Kluba zastupnika Socijaldemokrati Ivana Posavec Krivec – „ Ovaj Zakon ne smije ostati samo mrtvo slovo na papiru već treba pružiti stvarnu zaštitu prijavitelja nepravilnosti kako bi osvijestili cjelokupnu javnost o potrebi za etičkim djelovanjem tijela javne vlasti. Zviždači su, poput istraživačkih novinara, heroji, a zviždanje je jednako etično koliko su neetične prakse koje ono razotkriva. Danas naši zviždači ostaju bez posla, ostaju nezaštićeni, dok se ljudi koje su oni prokazali osvećuju njima i njihovim obiteljima, a procesi traju u nedogled. To u praksi znači da su njihove obitelji uništene, da oni žive na rubu egzistencije i to znači da su oni stigmatizirani u sredinama u kojima žive, a najčešće se radi o malim sredinama. I ne samo sami zviždači, već i njihova djeca, njihovi roditelji, čitave obitelji. To nije zdravo društvo i za takvo društvo ne možemo dati podršku. Mi moramo biti alternativa tome i osnaživati razvoj društva! Iznimno je važno da prokazivanje korupcije ne postane osvetnički pohod. Moramo stvoriti zakon koji će biti objektivan, koji će štititi sve one koji su spremni prokazati na to da se korupcija u Hrvatskoj. Naša je zadaća nas kao Socijaldemokrata, i to ćemo pokazati upravo kroz ovaj Zakon, da stvaramo kvalitetno društvo, društvo u kojem nema straha, društvo u kojem nema odmazde, društvo u kojem nema osvete. To je naša poruka svim građanima: mi smo ovdje i slobodno nam se obratite jer mi ćemo biti vaši glasnogovornici u Hrvatskom saboru, mi ćemo štititi vaše interese i ukazivati na ono što nije dobro, stat ćemo iza vas i bit ćemo vaša zaštita.“

„U sustavu u kojem su DORH i USKOK politički dirigirani, ovisimo o hrabrosti pojedinaca da zaustave kriminal – najčešće uz velike osobne žrtve kao što su gubitak posla, egzistencijalna ugroza, mobbing, itd. Zviždači su uz novinare, prva linija obrane javnog interesa i razotkrivanja kriminala i korupcije u našem društvu. Predsjednik Vlade često ističe da se ova Vlada bori protiv korupcije, stoga predstavljamo i Vladi i svim saborskim zastupnicima amandmane koje su predložili oni koji su zaista ustali protiv korupcije na svom radnom mjestu i očekujemo reakciju istih. Prihvaćanjem amandmana Kluba Socijaldemokrata dajemo odgovarajući zakonodavni okvir za sve te slučajeve, a dizanjem ruke za te amandmane borimo se protiv korupcije. A hoće li predsjednik Vlade kojem su usta puna samohvale kad je riječ o borbi protiv korupcije, to potvrditi i u praksi, uskoro ćemo saznati“ rekla je Romana Nikolić.

 „Živimo u Hrvatskoj koja je, nažalost, najviše prepoznata po korupciji, korupciji koja izjeda naše društvo. Naša je zadaća pomoći da do te korupcije ne dolazi, pomoći ljudima da budu slobodni, da korupciju prijavljuju, a upravo to je i razlog angažmana nas Socijaldemokrata oko tzv. Zakona o zviždačima. Zaštita zviždača ključan je instrument u borbi protiv korupcije i svih ostalih nepravilnosti u našem društvu. Odgovornost leži na Vladi, na vladajućima i na Andreju Plenkoviću. On cijelo vrijeme ističe kako korupcija ne poznaje stranke i ne poznaje boje, no uvijek ispadne da oni koji su iz njegove stranke ili su bivši članovi stranke, budu zaštićeni u toj korupciji: ti procesi pred sudovima traju dugo, slučajevi odlaze u zastaru i da presude nisu konačne. Tome u Hrvatskoj treba stati na kraj! Svi građani trebaju biti jednaki pred licem pravde! Svi građani trebaju imati brz i pravedan postupak pred sudstvom i samo na taj način ćemo ih ohrabriti i osnažiti da ukazuju na nepravilnosti!“ zaključila je Ivana Posavec Krivec.